Szukaj

Zostań Kapitanem Jachtowym, ale po co?

Pierwsze i podstawowe pytanie dla wielu z nas brzmi: po co? Doskonale wiemy, że posiadając patent jachtowego sternika morskiego możemy zgodnie z prawem pływać po wszystkich akwenach bez ograniczeń na wszystkich jachtach żaglowych do 18m długości, bez ograniczeń powierzchni żagli. Będąc JSM jesteśmy już kapitanami jednostki, którą prowadzimy.

Wielu z nas nigdy nie będzie miała potrzeby czarterowania jednostek dłuższych, bo z doświadczenia wiemy, że dostępne na rynku czarterowym jednostki do 50 stóp zapewniają nam maksimum komfortu dla nawet 10-12 osób, co w przypadku żeglowania rekreacyjnego z przyjaciółmi czy rodziną jest wystarczające.


Więc po co zawracać sobie głowę? Teoretycznie zakres wymaganej prawem wiedzy nie zmienia się, a odpowiedzialność pozostaje taka sama.

Pierwsze co usłyszeliśmy od wielu z Was to prestiż "kapitański", no ale tego już nie wiele zostało. Z jednej strony powodem jest sposób w jaki można patent KJ otrzymać. Tak tak, otrzymać jest tu najlepszym słowem. Zestaw kartek A4 zwanych opiniami z rejsu lub kartami rejsu, których nie można zweryfikować (PZŻ niestety nie ma takich kompetencji) jest jedyną podstawądo wydania patentu KJ.

Z drugiej strony sami "kapitanowie" (najczęściej instruktorzy RYA, ISSA, a nawet PZŻ) opowiadający, jak nic nie warte na świecie są polskie patenty, a tym samym przekonują do drogich kursów i egzaminów w brytyjskich i amerykańskich stowarzyszeniach jachtowych. Nie można powiedzieć, bo fatycznie system szkoleń jest tam przemyślany i każdy następny poziom potwierdzony nie tylko wypływanymi godzinami, ale i zdanymi egzaminami.


Drugim argumentem jest, że zawsze warto zdobywać uprawnienia, licencje i patenty, zwłaszcza jeśli nas to nie wiele kosztuje. Bo skoro nasz ustawodawca lekką ręką rozdaje uprawnienia to grzech nie skorzystać. Osobiście nie rozumiemy, jak taki bubel prawny może funkcjonować tyle lat i mamy nadzieję, że prace które trwają nad nową ustawą doprowadzą do poważnych zmian.


Pomimo tej dziwnej sytuacji prawnej dalej uważamy, że warto. Warto pływać, uczyć się od lepszych, zdobywać doświadczenie na różnych jachtach i akwenach, podnosić kwalifikacje, bo na samym końcu musimy pamiętać, że jako sternicy i kapitanowie odpowiadamy za ludzkie życie.

244 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram

© 2019-2020 By Zostań Kapitanem Jachtowym