Szukaj

Kapitan i jego oficerowie.Jak wszyscy wiemy, kapitan potrzebuje załogi, a załoga potrzebuje kapitana (temat kapitanów samotników zostawiamy na kolejnego bloga).

Trzon załogi stanowią oficerowie czyli osoby funkcyjne na jachcie, najczęściej z największym doświadczeniem. Dawniej w polskim żeglarstwie oficerowie byli wyznaczani podczas każdego morskiego rejsu, dziś nie jest wymagane i zależy to wyłącznie od kapitana jachtu lub armatora. Inaczej sytuacja ma się z żaglowcami podlegającymi konwencji STCW, ale o tym innym razem.


Dziś nazwa oficer dla jachtów rekreacyjnych jest zwyczajowa tak jak i zakres obowiązków, który wynika raczej z tradycji i dobrej praktyki morskiej.


Dobry kapitan to nie tylko uprawnienia, wiedza, doświadczenie, ale również dobry manager zarządzający zasobami ludzkimi. Wyznaczenie oficerów na czas rejsu daje nam możliwość organizacji pracy załogi bez konieczności pokazywania palcem kto i co ma zrobić, ale także wyraźne określenie zakresu obowiązków.

Najczęściej wyznacza się trzech oficerów i każdemu przypisana jest oddzielna wachta którą dowodzi, a podczaj jej trwania prowadzi jacht.


Pierwszy po kapitanie jest PIERWSZY oficer, posiadający największą więdzę wśród załogi, odpowiadający za najważniejsze kwestie takie jak nawigację, dokumenty jachtu, prowadzenie dziennika rejsu, środki łączności i ratunkowe oraz w imieniu kapitana dopełnianie wszelkich spraw formalnych. „Pierwszemu” też podlegają pozostali oficerowie i załoga.

Jest to funkcja, która w realny sposób przygotowuje nas do bycia w przyszłości Kapitanem Jachtowym.


Drugi oficer najczęściej odpowiada za zaprowiantowanie, a nawet szerzej za zapewnienie załodze artykułów pierwszej potrzeby i wyposażenie kambuzowe.Jego zadaniem jest też dopilnować porządku pod pokładem i zadbać o szeroko rozumianą higienę.


Trzeci oficer odpowiada za stan naszej jednostki i sprawy techniczne np. liny, żagle, silnik itd.


Pojawia się jeszcze funkcja oficera wachtowego. Jest to osoba, która w czasie pełnienia swojej wachty w czasie żeglugi prowadzi jacht. Bez względu na rodzaj pełnionej wachty czy to morskiej, portowej czy kotwicznej, oficer wachtowy pełni służbę zgodnie z wytycznymi kapitana, a do jego obowiązków należy: dbać o przepisowe okazywanie znaków i sygnałów, podczas ograniczonej widoczności nadawanie określonych sygnałów akustycznych, wezwanie kapitana i zaalarmowanie załogi w razie nagłego niebezpieczeństwa, prowadzenie zapisów w dzienniku jachtowym.


W czasie rejsu (wachty morskiej) oficer wachtowy prowadzi żeglugę odpowiednio do napędu jachtu i odpowiada za: utrzymywanie właściwej szybkości i kursu jachtu, stałą gotowość jachtu do wykonania niezbędnych manewrów, stałą obserwację morza, prowadzenien nawigacji i określenie pozycji jachtu. Ważnym momentem jest przekazanie wachty następnemu oficerowi, a co za tym idzie szeregu ważnych informacji takich jak: aktualnej pozycji jachtu, stanu jachtu, stanu załogi, sytuacji w zasięgu widoczności, instrukcje kapitana co do planu rejsu i służby, oraz zwrócenie uwagi na inne okoliczności mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo rejsu.


Dla wielu młodych żeglarzy, sterników i kapitanów, oficerowie na jachcie to relikt minionych czasów i nie ma potrzeby pielęgnowania tej tradycji. Dla nas to dobra praktyka morska i odpowiedzialność za przyszłe pokolenia żeglarzy. Kapitan nie tylko posiada wiedzę i doświadczenie, ale też potrafi sie nimi dzielić.


Jakie są Wasze przemyślenia w tej materii? Piszcie bo chętnie poznamy Wasze zdanie.1,375 wyświetlenia2 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
  • Facebook
  • YouTube
  • Pinterest
  • Instagram

© 2019-2020 By Zostań Kapitanem Jachtowym